ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ?
Цікаві факти з історії бібліотек
- Римляни придумали публічну бібліотеку, хоча й у трохи дивній формі. Будь-хто міг почитати книгу в... лазні.
- Перші бібліотеки були складами в буквальному значенні цього слова. Найдревнішу, вік якої 5000 років, археологи знайшли на території колишньої Месопотамії (сучасний Ірак). Вона являла собою склад з 30000 глиняних табличок, що містили в основному укази і закони.
- Бібліотеки древніх єгиптян були призначені тільки для царів і жреців.
- Саме римляни придумали публічну бібліотеку, хоча й у трохи дивній формі. Будь-хто міг почитати книгу в... лазні — там була спеціальна кімната, де книги не піддавалися впливу води і пари. Лазні в Древньому Римі будувалися всюди, виходить, і з бібліотеками не було проблем.
- Перша у світі публічна бібліотека — загальнодоступна установа, що утримується за рахунок податків, — була відкрита в американському Бостоні в 1854 році. У заяві мерії міста було сказано: "Майбутнє демократії залежить від освіченості громадян. Освіченість громадян залежить від розвитку публічних бібліотек. Кожен громадянин має право на приналежні суспільству джерела інформації". Це була так звана американська мрія в її оригінальній версії: кожний може домогтися успіху, якщо буде мати необхідні знання.
- Американський магнат сталеливарної промисловості Ендрю Карнегі ввійшов в історію аж ніяк не завдяки своєму величезному багатству, що він заробив законними і незаконними методами і яке на той час поступалося тільки рокфеллерівському. Ні, Ендрю Карнегі залишився в історії як дійсний фанат бібліотечної справи. Він вірив у велике майбутнє англомовних народів і думав, що воно прямо залежить від вільного поширення знань. Засобом для цього він бачив публічні бібліотеки. Під кінець життя містер Карнегі витратив біля двох третин свого багатства на їхній розвиток: побудував і оснастив 3000 бібліотек в англомовних країнах, з яких 1800 — у США.
- Американський бібліотекар Мелвіл Дьюі був помішаний на ефективності бібліотечної справи і наприкінці ХІХ –поч. XX століть одноосібно придумав усе те, без чого неможлива сучасна бібліотека: каталоги, відповідне розташування книг у книгосховищі, нумерацію, що полегшує пошук... Дьюі першим висловив очевидну нині думку: бібліотеки повинні бути відкриті допізна, щоб люди могли приходити в них після закінчення робочого дня. Він же розробив систему видачі книг додому і штрафів за їхнє несвоєчасне повернення.
- Американці і сьогодні є лідерами у бібліотечній справі: питання "Як пройти в бібліотеку?" стає неактуальним завдяки Інтернету. Найбільші бібліотеки США зараз переводять усі свої зібрання в електронний вигляд. Незабаром буде створена єдина віртуальна бібліотека, де кожний зможе знайти будь-яку книгу, коли-небудь написану на Землі.
- Зі смутком доводиться визнати, що бібліотека належить до тих об'єктів, які людина знищує з особливою завзятістю. Що там темне середньовіччя — достатньо згадати недавню історію. Німецькі нацисти влаштовували величезні багаття з книг. Китайські комуністи спочатку спалили книжкові збори монастирів Тибету, а потім ввійшли в смак і спалили свої бібліотеки — у них це називалося "культурною революцією". У 1992 році, під час громадянської війни в Югославії, сербські солдати підпалили боснійську бібліотеку в Сараєво, а потім убили пожежних, що спробували погасити полум'я . Афганські талиби спалили 50 000 найменувань книг. Навіть у США, де "бібліотека — опора демократії", є маса громадських організацій, що виступають за вилучення з бібліотек тієї чи іншої книги — наприклад, "Гарри Поттера".
- Як не дивно, але найбільшої шкода бібліотекам міг заподіяти письменник, а саме Максим Горький. Він задумав зібрати колектив авторів і переписати усю світову літературу — від Гомера до Олександра Дюма — у комуністичному дусі, а оригінальні добутки викинути з бібліотек. Однак Горький помер, і для радянських читачів Д'Артаньян залишився веселим авантюристом, а не, скажімо, борцем за права французьких трудящих.
Як мудро прожити життя:
15 порад від Григорія Сковороди
15 цитат найвідомішого укаїнського мудреця і філософа Григорія Савича Сковороди, які актуальні завжди і можуть бути корисними на кожен день.
- Якщо любиш прибуток, шукай його пристойним шляхом. Тисяча на те перед тобою благословенних ремесел.
- У істини проста мова.
- Найголовніша з усіх згубних пристрастей є заздрість – мати інших пристрастей та беззаконь.
- Уникай людей, які, бачачи твої вади і недоліки, виправдовують їх або навіть схвалюють. Такі люди або підлабузники, або боягузи, або просто дурні. Від них не чекай допомоги ні в якій біді чи нещасті.
- Краще в одного розумного і добродушного бути в любові і повазі, ніж у тисячі дурнів.
- Ми повинні бути вдячні Богові, що він створив світ так, що все просте – правда, а все хибне – неправда.
- Ні про що не турбуватися – значить, не жити, а бути мертвим, адже турбота – рух душі, а життя – це рух.
- Не все те отрута, що неприємне на смак.
- О, якби ми в ганебних справах були такі ж соромливі і боязкі, як часто ми буваємо боязкі і хибно соромливі у порядних вчинках!
- Похибки друзів ми повинні вміти виправляти або зносити, коли вони несерйозні.
- Для шляхетної людини ніщо не є таким важким, як пишний бенкет, особливо коли перші місця на ньому займають дурні.
- Що полюбив, в те й перетворився.
- Хіба може говорити про біле той, кому невідомо, що таке чорне?
- Ніхто не може вбити в собі зло, поки спершу не зрозуміє, що таке зло, а що добро. А не пізнавши цього усередині себе, як можна пізнати і вигнати його в інших.
- Нам недобре від того, що ми знаємо багато зайвого, а не знаємо найпотрібнішого: самих себе. Не знаємо того, хто живе в нас. Якби ми знали і пам’ятали те, що живе в кожному з нас, то життя наше було б зовсім інше.
ЯК ПРОЖИТИ Й НЕ ТУЖИТИ
(17 простих і корисних порад)
1. Якщо обіцяли перетелефонувати – телефонуйте.
2. Запізнюєтеся? Знайдіть спосіб про це повідомити.
3. Не смійтеся над чужими мріями.
4. Не повертайтеся до людей, які вас зрадили. Вони не міняються.
5. Проводьте з батьками якомога більше часу. Момент, коли їх не стане, завжди настає несподівано.
6. Ввічливість підкоряє міста. Користуйтеся нею частіше.
7. Не дивіться телевізор. Ніколи.
8. Вмійте визнавати свої помилки.
9. Відмовтеся від звички весь час жалітися. Нікого не цікавлять чужі проблеми.
10. Не розповсюджуйте пліток.
11. У незрозумілих ситуаціях завжди лягайте спати. У будь-яких ситуаціях корисно пам’ятати, що і це мине.
12. Є така річ, як «рухатися далі». Спробуйте – допоможе.
13. Навіть при серйозній сварці не намагайтеся зачепити людину за живе. Ви можете помиритися чи через певні обставини будете змушені спілкуватися, а слова запам’ятаються надовго…
14. Говоріть правду – і тоді не доведеться нічого запам’ятовувати.
15. Спала на думку ідея? Запишіть її.
16. На початку дня зробіть найважчу і найнеприємніше справу. Коли ви її зробите, то решту дня непотрібні думки вас вже не турбуватимуть.
17. НІХТО нікому нічого не винен. Забудьте слово «повинен». Викиньте його з активного лексикону. Інакше дійсно загрузнете у боргах, не тільки матеріально, а й морально.
Як перехитрити грип
У кінці осені ресурси організму починають поступово виснажуватися, а мінлива погода створює сприятливе середовище для розмноження і розповсюдження вірусів. Один з найбільш неприємних, безумовно, грип – гостре інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом.
Про профілактику цього захворювання краще подбати заздалегідь:
- Якомога частіше мийте руки. Тепла вода і мило творить дива: 15-20 секунд, витрачені на миття рук, допоможуть вам позбавитися від бактерій, які осіли на шкірі.
- Не чіпайте очі і ніс брудними руками. Мікроби і віруси легко проникають через слизові всередину організму.
- Висипайтеся. Недосипання знижує імунітет.
- Слід зробити щеплення. Після щеплення протягом 10-14 днів не перевтомлюйтесь. Недотримання цього правила може призвести до застуди.
- Харчуйтесь регулярно і різноманітно.
- Пийте чай. Чай – багате джерело антиоксидантів і флавоноїдів, які позитивно впливають на імунну систему.
- Займайтесь спортом – це підвищує імунітет.
- Уникайте контактів з людьми, які мають симптоми застуди. У громадському транспорті намагайтеся прикривати обличчя шарфом, якщо поряд з вами хтось чхає або кашляє.
- Користуйтесь вологими серветками із вмістом спирту. Вони дезінфікують руки.
- Киньте палити, не зловживайте алкоголем.
- Усміхайтеся. Гарний настрій – краща перешкода на шляху хвороби.
Швидкість поширення грипу значною мірою залежить від свідомості населення. Хворим на грип не слід:
- Користуватися спільними зі здоровими речами (рушники, посуд та ін.);
- Вітатися за руку;
- Цілувати людей, особливо дітей та літніх людей.
Поради досить прості, тож користуйтеся ними і будьте здорові.
Матюки впливають на розвиток хвороб і старіння
Від того, які слова вживає людина, може залежати її життя? — Слова, що ми найчастіше промовляємо, матеріалізуються в нашому житті. Прикладів безліч. Спільна молитва про зцілення — і безнадійно хворі стають на ноги. Слова, вимовлені з любов’ю, заліковують душевні рани, сумніви, розчарування. А прокльон може зламати долю цілим поколінням. Найтяжчі прокльони батьків — завжди збуваються. Тому матері особливо мають стежити за тим, що говорять дітям. Деякі повторюють: “ти дурний”, “ти дебіл”, “звідки ти взявся, такий дурень, на мою голову”, “ти мені набрид”, “та я тебе заб’ю”. І чого доброго потім можна чекати? А треба і сварити обережно: “ти мене розчарував сьогодні”, “мені соромно за тебе”, “я хочу пишатися тобою”, “зроби так, щоб мамі не було боляче”. Мати Святого Августина, християнка, 17 років молилася за нього. І він з розпусника і грішника став найвидатнішим з Отців церкви. Ось що значить молитва матері. Інколи ненароком вдаришся ліктем і так хочеться “висловитися”. — Краще сказати “ой!”, “мамо!”. “Щоб тебе качка копнула”, — жартівливо говорять українці замість прокльону. Але потім узагалі треба викорінити зі своєї мови такі “вставні” слова. Бо це пустослів’я. Замінники допустимі, але не доцільні. Так само і слова-паразити. “Нехай жодне пусте слово не виходить з вуст ваших”, — сказано у Біблії. Слово виражає, ким є людина насправді: “Чим сповнене серце, те говорять вуста”. Добра людина каже добре — слова підтримки, надії, сподівання. Лиха — критикує, гнівається, висловлює незадоволення, агресію, роздратування. Слова — як лакмусовий папірець — за ними можна пізнати людину. Професор Іван Бєлявський, доктор біології, понад 15 років вивчав, як впливає на організм людини навіть найменше односкладове слово. І встановив закономірність — захистив це як дисертацію: матірщинники виявляються старшими від свого паспортного віку, частіше хворіють, швидше вмирають. Мало того, якщо дитина ще в утробі матері чує матюки, вона народиться із закладеними хворобами. Нецензурні слова руйнують генетичний код, призводять до занепаду, запускають програму на самознищення на клітинному рівні.
Літературний гороскоп
Багато літературних героїв сприймаються нами, живими, як реальні люди. А їх імена стали загальними. Астрологи не могли пройти повз цієї популярності і, порадившись з зірками, склали Літературний гороскоп.
Чоловік-Овен згідно Літературному гороскопу - Отелло. Він ревнивий до божевілля. Його другій половинці слід уникати навіть натяку на зраду, інакше клопоту не оберешся. Але якщо не давати приводу для ревнощів, то Отелло буде найдбайливішим і найуважнішим супутником життя.
Жінка-Овен асоціюється з Дездемоною. Це вірна і постійна в почуттях дама, яку нерідко незаслужено підозрюють у зраді. Вона жертва злих язиків, підступів недобрих людей і несприятливих обставин. При цьому вона може змінитися, якщо тільки уважніше придивиться до оточуюючих людей.
Чоловіка-Тельця астрологи нарекли Дон Кіхотом. Його благородство, великодушність і готовність до лицарських подвигів не знають кордонів. Дон Кіхот - безкорисливий мрійник, який створив собі фантастичний життєвий ідеал.
Жінка-Телець - типова Роксолана. Вона ніде не пропаде. Скрізь знайде собі місце під сонцем, причому найкраще. Роксолана завжди буде піклуватися про тих, кого любить.
Чоловік-Близнюки - герой любовних пригод. І тому не дивно, що астрологи нарекли його Дон Жуаном. Всі вважають його зухвалим порушником моральних та релігійних норм, всі думають, що він може підкорити кожну. Насправді він просто не може ні одній відмовити.
Жінка-Близнюки за свою мінливість стала пані Боварі. Біля неї завжди крутиться багато шанувальників. Вона влюблива і щира у своїх почуттях, але занадто часто їй трапляються не ті чоловіки. Пані Боварі здатна, знехтувавши всі умовності, знову і знову кидатися у вир любові, яка засмоктує її повністю. Чи пощастить їй на любовному фронті, залежить від неї самої. Трохи розсудливості і хоча б трохи сталості Близнюку не завадить.
Чоловік-Рак - типовий герой нашого часу теж. Тому його назвали Печоріним. Він боїться скрипу віконниць, але при цьому безстрашно йде на ведмедя. Печорін - хороший аналітик, всі свої вчинки він ретельно прораховує.
Жінка-Рак - зваблива, ревнива і мстива по натурі. Тому її і прозвали Медеєю. Вона приваблює чоловіків до себе, як вогник подорожнього, але перш, ніж піддатися її чарам, потрібно добре подумати: не згоріти б у полум'ї її пристрасної любові.
Чоловік-Лев - справжній Іван Карамазов. В ньому відчувається сила, вирують неабиякі пристрасті, він завжди отримує те, що хоче, незважаючи на ціну. Мета виправдовує засоби. Ця людина, повіривши в Ідею, буде вірна їй до кінця. Але перш, ніж знайти цю ідею, пройде довгий і болісний шлях пошуку самого себе і свого ставлення до світу.
Жінка-Лев безстрашна, як Скарлетт. Усі випробування, що випали на її долю, вона пройде з честю, з високо піднятою головою. І того, чого хоче, до чого прагне, неодмінно доб'ється.
Діви створені для любові. Бо Чоловік-Діва - Ромео, а Жінка - Джульєтта. Вони все життя любили одну людину. Любили щиро, романтично, віддаючись любові. І якщо доля розлучить їх з коханим (коханою), то вони не стануть шукати заміну. «Любити можна один раз у житті», - вважають Ромео і Джульєтта.
Терези, як чоловіки, так і жінки, володіють неабиякими детективними здібностями. Тому Чоловіка-Терези порівнюють з Фандоріним, а Жінку-Терези з міс Марпл. Фандорін відрізняється чітко сформованим поглядом на життя. Для нього дуже важливо жити в злагоді з власною совістю, навіть якщо це суперечить загальноприйнятим нормам.
У Скорпіонів є щось диявольське і містичне. Тому Чоловіка-Скорпіона іменують Воландом, а Жінку - Піковою Дамою. Воланд - Змій-спокусник. Вкрадливим голосом він буде розповідати про принади пороку і заманювати в пекельні тенета. Це пристрасний і темпераментний чоловік, що володіє даром переконувати. Він тонкий психолог, добре розбирається в людях і вміє чарувати. Пікова дама - фатальна жінка. З нею не засумуєш. Вона завжди різна. Як каже приказка: «То до серця пригорне, то до біса пошле». Вона таємнича, загадкова і непередбачувана. Про неї як не можна краще сказав чеський письменник Йозеф Томан: «Вона з'єднує в собі ніжність всіх матерів і пристрасть всіх коханок, мудрість і безумство, дитячість і досвідченість, жорстокість і вірність, вона ангел і диявол, вогонь і крижана вода, від неї пахне мускусом шинку і ладаном храму».
Чоловік-Стрілець - Робін Гуд. Влучний стрілець, завжди потрапляє в яблучко. Завзята людина, борець за справедливість. Якщо поруч Робін Гуд, тебе ніхто не посміє образити.
Жінка-Стрілець - Есмеральда. Добре, миле, ласкаве, наївне створіння, в яке неможливо не закохатися. З великої кількості шанувальників вона завжди віддає перевагу найкрасивішому, але не завжди гідному.
Чоловіка-Козерога часто порівнюють з Андрієм Болконським. Болконський - людина, здатна віддати життя за Батьківщину, з яскраво вираженим почуттям обов'язку, справжній патріот.
Жінка-Козеріг - Наташа Ростова, вірна, любляча дружина, хороша мати, прекрасна господиня, яка вміє створювати затишок. Вона інтелігентна і розумна, але їм не бути разом.
Чоловік-Водолій в Літературному гороскопі - Євгеній Онєгін. Він втомлений від світського життя людей. Йому все набридло, завжди нудно, сумно. Більша частина життя у нього проходить немов уві сні, а коли він прокидається, часто виявляється, що не помітив у житті найголовнішого і пройшов повз свого щастя.
Жінка-Водолій - Тетяна Ларіна, щира, чиста душею дівчина. «Вона дика, сумна, мовчазна...». А крім того, скромна і наївна... Якщо вона переживе нерозділене кохання, вона стане справжньою світською левицею, додасть собі лоску і буде розбивати чоловічі серця, залишаючись вірною чоловікові, навіть якщо не буде його любити.
Чоловік-Риба - Іхтіандр. Він може жити тільки в своєму середовищі, де все близьке, знайоме і дороге серцю... Йому дуже складно пристосуватися до незвичного оточення.
Жінка-Риба - бунтарка по натурі. Тому астрологи назвали її Катериною (за Островським). Вона вище загальноприйнятих стереотипів і живе за своїми законами, але часом не витримує зовнішнього тиску. В її душі вирує гроза, і вона не завжди спроможна з нею справитися.
Цікаві факти
про українських письменників